SAHA Bülten

SAHA Bülten’e kayıt olun, Savunma, Havacılık ve Uzay sektörlerindeki gelişmelerin hiçbirini kaçırmayın

Ankara’nın Elmadağ İlçesi’nde bulunan Makine ve Kimya Endüstrisi’ne (MKE) ait Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, acılı yakınlarına başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

📕#SAHAsözlük

Kalite Kontrol

Bir ürün veya hizmette kalite ile ilgili isteklerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini belirlemek için kullanılan kontrol teknikleri ile muayene ve test faaliyetleridir.

Türk savunma sanayisinde “milli teknoloji hamlesine” devam: Türk savunma sanayisine yön veren Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığındaki görev değişimi sonrası yılın geri kalanında birçok projede önemli gelişmeler yaşanacak.

 • Başkanlık görevini İsmail Demir’den devralan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, ilk mesajında, savunma sanayisi ekosistemini büyütmeyi ve geliştirmeyi kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.
 • Görgün, Türk mühendisliğinin ortaya koyduğu, dünyanın en iyisi olan sistemlerle ülke bayrağını farklı coğrafyalarda dalgalandırmaya devam edeceklerini belirtti.
 • Savunma sanayisinin çok büyük bir aile olduğuna işaret eden Görgün, vakıf şirketleri, KOBİ’ler, akademi, devlet kurumlarının milli teknolojiler yolunda gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Yüzyılı’na “Milli Teknoloji Hamlesi”yle yürüyecek: Yeni dönemde, “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonuyla, sanayinin rekabet gücünün artırılması, girişimci gençlerin desteklenmesi ve Türkiye’nin “yeni nesil elektrikli otomobil üssü” haline getirilmesi hedefi doğrultusunda adımlar atılacak.

 • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yeni dönemde “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonuyla, dijital dönüşümle sanayinin rekabet gücünün artırılması, girişimci gençlerin desteklenmesi ve Türkiye’nin “yeni nesil elektrikli otomobil üssü” haline getirilmesi hedefi doğrultusunda adımlarını atacak.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Kabineyi açıklamasının ardından gelecek dönemde Türkiye ekonomisi, sanayisi, teknoloji ve iş dünyası açısından hangi adımların atılacağına yönelik ilk mesaj görevi devralan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’dan geldi. Kacır, Türkiye Yüzyılı’nı, “Tam Bağımsız Türkiye” anlayışıyla “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonuyla inşa etmek için canla başla çalışacaklarını belirtti.

Bayraktar Kızılelma havacılık tarihinde ilkleri başardı: Baykar’ın öz kaynaklarla milli ve özgün olarak geliştirdiği insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, TEKNOFEST 2023’te insanlı savaş uçakları ile kol uçuşları gerçekleştirerek havacılık tarihinde birçok ilke imza attı.

 • Baykar’dan yapılan açıklamaya göre, Bayraktar Kızılelma ve Bayraktar Akıncı’nın ilk kez 24 Nisan 2023’te Çorlu’da yapılan testte gerçekleştirdiği ve dünya havacılık tarihinde bir ilk olan yakın kol uçuşunun ardından TEKNOFEST 2023’te ise yeni bir ilke imza atıldı. İstanbul semalarında insansız savaş uçağı Kızılelma ile taarruzi insansız hava aracı, Akıncı aynı uçuşu birçok kez halka açık olarak icra etti.
 • TEKNOFEST 2023’ün son günü olan 1 Mayıs’ta ise insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, F-16 savaş jeti Solotürk ve F-5 jet uçaklarından oluşan Türk Yıldızları, bu kez de daha önce benzeri denenmemiş bir gösteri gerçekleştirerek ilk defa filo konseptiyle formasyon uçuşu icra etti. Dünya havacılık tarihinde “yeni bir çağın şafağı” olarak nitelenebilecek bu uçuş konseptleri, geleceğin hava muharebesine de yön verecek.

ASELSAN tarafından geliştirilen YAKIN HAVA SAVUNMA SİSTEMİ: GÖKDENİZ

💢 Stabilize Silah Kulesi
💢 3-B Arama Radarı
💢 Tam Otonom İşletim Kabiliyeti

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün’e CAATSA uygulanmayacak: Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün’e CAATSA yaptırımları uygulanmayacak. Açıklama, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) çerçevesinde, Aralık 2020’de o dönemin Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ve üç SSB yetkilisine uygulanan yaptırımların yürürlükte kalmaya devam ettiğini açıkladı. Görgün;

Sayın Demir’e uygulanan yaptırımlar arasında ABD yetkisi altındaki döviz işlemlerinin yasaklanması, ABD mali sistemi ile işlemlerin yasaklanması, ABD yetki alanı içindeki tüm mülk ve menfaatlerin bloke edilmesi yer almaktadır. Yaptırımlarla ilgili eylemlerin önizlemesini yapmıyoruz.

Roketsan’ın 35. kuruluş yıl dönümüne özel imaj filmi yayınlandı: Türk savunma sanayisinin roket ve füze tasarımındaki lider kuruluşu Roketsan, 35. kuruluş yıl dönümüne özel imaj filmi yayınladı.

 • Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı kuruluşu Roketsan, 14 Haziran 1988’de başlayan teknoloji geliştirme yolculuğunda 35. kuruluş yıl dönümünü kutluyor.
 • Roketsan tarihindeki önemli kilometre taşlarına yer verilen filmde, şirketin başarısının arkasındaki mirasa ve motivasyona vurgu yapıldı.
 • Roketsan’ın yüksek teknolojiye dayalı teknoloji üslerinden görüntülerin yer aldığı filmde, 35. kuruluş yıl dönümü için bestelenen rap şarkı kullanıldı.

Mehmetçiğin Kosova’ya intikali tamamlandı: Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığının talebi üzerine görevlendirilen komando taburunun Kosova’ya intikali tamamlandı.

 • İhtiyat birliği olarak görevlendiren Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde konuşlu 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı komando taburunun bir kısmı daha Çorlu’daki askeri havalimanına geldi.
 • Mehmetçik, buradaki hazırlıkların tamamlanmasının ardından askeri uçaklarla Priştine’deki Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’na ulaştı.
 • – Mehmetçik Sultan Murat Kışlası’nda konuşlanacak
 • Havalimanına gelen birliği Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı karşıladı. Askerler daha sonra konuşlanacakları Sultan Murat Kışlası’na intikal etti.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı, ilk kez deniz eğitimlerine katıldı: FNSS üretimi Zırhlı Amfibi Hücum Aracı Deniz Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen eğitimlere ilk defa katıldı. Bu bağlamda ZAHA’nın 1-4 Haziran 2023 tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen deniz eğitimlerine ilk kez katıldığı açıklandı.

HÜRJET’te önemli gelişme: TUSAŞ tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk insanlı jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET yeni bir aşamaya daha ulaştı. HÜRJET’in 10. uçuşunda ayrıca ilk defa iki pilot yer aldı.

 • Türkiye’nin ilk insanlı jet motorlu uçağı HÜRJET, 25 Nisan tarihinden itibaren 10 defa deneme uçuşu gerçekleştirdi. Son iki uçuşunda iniş takımlarını da katlayan uçak, bugüne kadar toplam 6 saat 16 dakika havada kalarak uçuş kontrol sistemi, hava veri sistemi, uçak sistem testlerini başarı ile icra etti.

Katar’ın Apache Taarruz Helikopterleri Türkiye’de: Katar Hava Kuvvetleri’ne ait AH-64E Apache Taarruz Helikopterleri, Türkiye’ye geldi. Helikopterler, Konya 3. Ana Jet Üssü’ne konuşlandılar.

 • Türk Hava Kuvvetleri’nin planlı tatbikatlarından olan Uluslararası Anadolu Ankası-2023 Tatbikatı, 5-16 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Konya’da bulunan 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gerçekleştirilen tatbikata; Azerbaycan, KKTC, İspanya, Katar ve Polonya katılıyor.