SAHA Bülten

SAHA Bülten’e kayıt olun, Savunma, Havacılık ve Uzay sektörlerindeki gelişmelerin hiçbirini kaçırmayın

📕 #SAHAsözlük Azami Kalkış Ağırlığı Hava aracının uçuşa elverişlilik sertifikasında, uçuş el kitabında veya diğer resmî kayıtlarda belirtilen kalkışa elverişli azami ağırlığıdır.

SAHA İstanbul Firmasından Derin Okyanus Keşifi İçin Geliştirilen Otonom Modüler AUV: SAHA İstanbul firmalarından Sonitus tarafından geliştirilen Rampus adlı otonom modüler su altı aracı, derin okyanus keşifleri için geliştirilmiş sonar veri ve kamera görüntülerini kaydedebilen bir araçtır.

 • Aracın fırlatma ve kurtarma sistemi, bir geminin kıç tarafında çalışacak şekilde tasarlanmıştır, bu sayede kolaylıkla deniz araçlarından suya bırakılabilir ve geri alınabilir.
 • Yüksek çözünürlüklü görüntüleme sistemleri kullanarak daha detaylı görüntüler elde edebilme kabiliyetine sahip olan Rampus, görev esnasında kaydedilen görüntülerin yanı sıra sonar tarama bilgileri ve araç içi iletişim verilerini kaydedebilmektedir.

Bayraktar KIZILELMA, Yüksek İrtifa Sistem Tanımlama Testi’ni başarıyla geçti: Baykar’ın öz kaynaklarıyla milli ve özgün olarak geliştirdiği insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, Yüksek İrtifa Sistem Tanımlama Testi’ni başarıyla geçti.

 • Baykar açıklamasına göre, geliştirme testleri devam eden Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, dün Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden havalandı. Bayraktar KIZILELMA, 31 bin feet irtifanın üstünde gerçekleştirilen testte önemli bir aşamayı daha tamamladı.

Modüler Zırhlı Kule, Türk ordusunun hizmetinde: ROKETSAN tarafından geliştirilen Modüler Zırhlı Kule, yüksek seviyede koruma ve çoklu vuruş dayanımı ile Türk ordusunun hizmetine girdi.

 • Şirketin, Twitter hesabından, Modüler Zırhlı Kule’ye ilişkin açıklama yapıldı.
 • Modüler Zırhlı Kule’nin görüntüsünün yer aldığı paylaşımda, şunlar kaydedildi:
 • “Türkiyemizin modern süvarileri daha güçlü şahlansın diye Modüler Zırhlı Kule, yüksek seviyede koruma ve çoklu vuruş dayanımıyla Türk ordusunun hizmetinde.”

KEMANKEŞ mini akıllı seyir füzesi ilk atış testini başarıyla tamamladı: Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği KEMANKEŞ mini akıllı seyir füzesi, Edirne Keşan’da icra edilen ilk atış testini başarıyla tamamladı.

 • Bayraktar TB2 SİHA’ya entegre edilen KEMANKEŞ mini akıllı seyir füzesi de Edirne Keşan’da icra edilen motorlu ilk atış testini başarıyla tamamladı.
 • Atış testini gerçekleştirmek üzere dün, Keşan’da bulunan Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden havalanarak test için belirlenen hedefe yol alan Bayraktar TB2, 20 kilometre mesafeden KEMANKEŞ’i ateşledi.

Türk pilotları milli muharip uçak KAAN için simülatörle uçuş eğitimi yapıyor: Milli muharip uçak KAAN, Türk mühendis ve pilotlarının mühendislik geliştirme simülatöründeki yoğun çalışmalarıyla ilk uçuşa hazırlanıyor.

 • Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), KAAN’ın proje takvimine uygun ve maliyet etkin geliştirilebilmesi için yerli imkanlarla üretilen mühendislik geliştirme simülatöründen yararlanıyor. Uçağın tasarımı ve buradaki değişiklikler simülatöre yansıtılarak pilotların yaptığı uçuşlarla bunların doğrulamaları yapılıyor.
 • Milli muharip uçak KAAN’ın test pilotu Gökhan Bayramoğlu, uçağa isminin verildiği mayıs ayındaki törenden sonra çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini söyledi.

Bayraktar AKINCI’nın Hassas Güdüm Kiti ile yaptığı test atışı başarıyla tamamlandı: Taarruzi İnsansız Hava Aracı Bayraktar AKINCI, milli olarak geliştirilen ve ilk kez bir insansız hava aracından atılan Hassas Güdüm Kiti (HGK) ile gerçekleştirdiği test atışında hedefi tam isabetle vurdu.

 • TÜBİTAK SAGE tarafından milli olarak geliştirilen Hassas Güdüm Kiti (HGK) ile gerçekleştirilen test atışı da başarıyla tamamlandı.
 • Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden HGK ile güdümlü hale getirilen MK-82 mühimmatıyla havalanan Bayraktar AKINCI, atış testi icra etmek üzere belirlenen noktaya yol aldı. Bayraktar AKINCI’nın ateşlediği HGK-82, belirlenen hedefi başarıyla vurdu.

Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda devam eden Uluslararası Anadolu Ankası – 2023 Tatbikatı’nın basın günü yapıldı: Tatbikata katılan helikopter ve uçaklar basına tanıtıldı. Tatbikatta, Türk Hava Kuvvetleri akrobasi timi SOLOTÜRK de yer aldı. 

 • Konya`daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığının Atış Sahası`nda yapılan tatbikata, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Katar katıldı.
 • Gerçeğe yakın harekat ortamında gerçekleştirilen, personel kurtarma görev kuvveti unsurlarının katıldığı tatbikatta, jet uçakları, Havadan İhbar Kontrol Uçağı (HİK), ulaştırma uçakları, İnsansız Hava Aracı (İHA) ve helikopterler kullanıldı.
 • Ayrıca T70 Genel Maksat Helikopteri ile Katar Hava Kuvvetleri unsurlarına ait Apache helikopterleri de tatbikatta ilk defa yer aldı.

Türk savunma sanayisinde askeri araç elektroniği için işbirliği: Türk savunma sanayisi bünyesinde hayata geçirilen yeni işbirliğiyle askeri araç ve elektronik sistemler konusundaki kabiliyetler daha ileri noktalara taşınacak.

 • Koluman Otomotiv Endüstri AŞ ile Asisguard arasında Stratejik İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalandı. Muhtıraya, Koluman B2B ve Satınalma Yönetimi Müdürü Burak Saltık ile Asisguard Genel Müdürü Barış Düzgün imza attı.

Koluman Otomotiv Endüstri AŞ Askeri Projelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zafer Özcan, AA muhabirine, ekosistemdeki paydaşların bir araya gelerek güçlerini birleştirmesinin gurur verici olduğunu söyledi.

T-70 yangın söndürme helikopteri ‘Nefes’ Muğla’da göreve başladı: TUSAŞ ve Skorsky tarafından ortak üretilen T-70 yangın söndürme helikopteri, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Güvercinlik Gökçeler Yangın Yönetim Merkezi helikopter pistinde konuşlu olarak göreve başladı.

 • Helikopter, yerli ve milli imkanlarla geliştirilip, orman yangınları ile mücadelede kullanılmak üzere OGM’ye teslim edilen ilk yangın söndürme helikopteri olma özelliği taşıyor. ‘
 • Nefes’ ismi verilen helikopter, bir seferde 2,5 ton su atabilme özelliğine sahip ve arama kurtarma çalışmalarında da görev alabilecek.

BAYKAR, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde 2022 yılının “Savunma ve Havacılık” sektörlerinde en çok ihracat gerçekleştiren firması ödülünü aldı.

SpaceX uzaya 52 Starlink uydusu fırlattı: Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Falcon-9 adlı roketiyle 52 Starlink uydusunu uzaya gönderdi.

 • United Press International’ın (UPI) haberine göre, uyduları yörüngeye konuşlandıracak Falcon-9 roketi, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay İstasyonu’ndan yerel saatle 03.10’da fırlatıldı.
 • Fırlatılan 52 uydu, dünyada 1,5 milyon kullanıcıya yüksek hız ve düşük gecikmeli geniş bantlı internet sağlayan 4 binden fazla Starlink uydusuna katılacak.