SAHA Bülten

SAHA Bülten’e kayıt olun, Savunma, Havacılık ve Uzay sektörlerindeki gelişmelerin hiçbirini kaçırmayın

📕 #SAHAsözlük

Her bir veri parçasını entegre bir devredeki ayrı bir kapasitörde depolayan bellek türüdür.


Savunma, Havacılık ve Uzay Tutkunlarının Fuarı SAHA EXPO Geliyor!: Ülkemiz için savunma sanayinin yanında sivil havacılık ve uzay endüstrisi konusunda da ihtisaslaşmış tek fuar olan SAHA EXPO 2024 Uluslararası Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’na geri sayım başladı. 45 şehirden 1100+ üye firma ve 29 üniversitesi ile Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un organize ettiği, 2024 yılının en önemli etkinliği olacak olan fuar, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı’nın katılım ve destekleriyle 22-26 Ekim 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Fuarın sektör profesyonellerine ev sahipliği yapacağını söyleyen SAHA EXPO Genel Müdürü Murad Çakır, “Savunma, havacılık, denizcilik ve uzay sanayine yönelik üretim yapan ana platform üreticilerinin, tedarikçilerin ve bu sektörlerde tedarikçi olarak yer almak isteyen firmaların bir araya geldiği bir platform olacak” diyor.


Üye firmalarımızdan ULAK Haberleşme A.Ş.’yi ziyaret ederek Genel Müdür Sayın Dr.Ruşen KÖMÜRCÜ’den çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi aldık ve SAHA EXPO 2024 Fuarındaki işbirliği hususları hakkında değerlendirmelerde bulunduk.


Sivil Havacılık Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Kemal Yüksek’i ziyaretimiz kapsamında Türk Sivil Havacılığının sürdürülebilir geleceği ve bu yıl gerçekleştirilecek sektörün tek sivil havacılık ve uzay sanayi fuarı olan SAHA EXPO’da planlanan etkinlikler değerlendirildi.


📍 SAHA MBA

💢 TEKNOLOJİK BİR MEYDAN OKUMA OLARAK HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ

🎙 Ahmet Akyol ASELSAN Genel Müdürü

🗓 22 Nisan 2024 / 20.00


Türkiye’nin savunma sanayisi ihracatındaki artış sürecek: OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) tarafından düzenlenen Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICCDA) etkinliği düzenlendi.

 • Savunma ve havacılık sektörünün global aktörlerini, ana yüklenici kurum ve kuruluşlarını KOBİ’lerle buluşturan etkinlik kapsamında 3 gün boyunca iş görüşmeleri gerçekleşti.

Savunma Sanayii Başkanı Görgün, “Geçtiğimiz yılı 5,5 milyar dolarlık ihracat teslimatıyla kapattık ancak 10,2 milyar dolarlık da yeni sözleşme imzaladık. Bu sene daha büyük rakamlarla dost ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacağız.” ifadesini kullandı.


İnsanlı Hava Platformları İmza Töreni’inde imzalar atıldı: İnsanlı Hava Platformları İmza Töreni, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Nuri Demirağ Konferans Salonu’nda gerçekleşti. HÜRKUŞ, KAAN, HÜRJET VE GÖKBEY’in sunumlarının yapıldığı törende hava platformlarına yönelik önemli imzalar atıldı.

Törene Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. Haluk Görgün, Kuvvet Komutanları ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanları ve Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız katıldı.

Törende konuşan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya 2023 yılında İHA, SİHA ve İKU’ların uçuşlarına dair bilgi verdi. Yerlikaya; “2023 yılında terörle mücadele noktasında İHA, SİHA ve İKU’larımız 51 bin 876 saat uçuş gerçekleştirdi. 2016 yılında ülkemiz genelinde 2 bin 322 terör olayı yaşanmışken bu hava unsurlarının bize sağlamış olduğu güçle 2023 yılında bu rakam 88’e düşmüştür” dedi.

Savunma Sanayii Başkanı Görgün, “40 adet daha HÜRKUŞ-B tedariki için bugün sözleşmemizi imzalıyoruz”: Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, buradaki konuşmasında, savunma sanayiinin, geçmişinden gelen bilgi ve tecrübeyi birleştirmesi ve cesur ve kararlı adımlar atması sonucunda önemli bir seviyeye ulaştığını söyledi.

Başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, dost ve müttefik ülkelerde, savunma sanayi harp ve gereçlerinin muhabere meydanında aktif ve başarılı olarak kullanılmasının Türkiye’yi bulunduğu coğrafya ve küresel alanda en önemli güç unsurlarından biri haline getirdi. Savunma sanayisindeki milli kabiliyetlerimizi sürekli gelişim sürecine tabi tutarak, dışa bağımlılığı sistematik olarak en aza indirmek hedefine her gün daha da yaklaşılmaktadır.


KEMANKEŞ 2 mini akıllı seyir füzesinin test süreci başladı: Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği KEMANKEŞ 2 mini akıllı seyir füzesinin Edirne Keşan’daki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde sürdürülecek olan test süreci başladı.

 • Baykar tarafından geliştirilen yüksek teknoloji ürünü insansız sistemlerin testleri başarıyla devam ediyor.
 • Baykar’dan yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 1 saat havada kalabilen mini akıllı seyir füzesi KEMANKEŞ 2, sahip olduğu jet motoru sayesinde süratle yol alarak düşman hattı gerisindeki en riskli hedeflere karşı etkinlik gösterebilecek.
 • 200 kilometreden fazla görev menziline sahip KEMANKEŞ 2, yapay zeka destekli optik güdüm sistemi sayesinde hedefini tanıyarak zorlu hava şartlarında dahi tam isabetle imha kabiliyetine sahip olacak.

BAYKAR tarafından geliştirilen Akıllı Seyir Füzesi: KEMANKEŞ

💢 Haberleşme Menzili: 50 km

💢 Azami Ağırlık: 30 kg

💢 Yükseklik: 0.4 m


17. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, Temmuz 2025’te yapılacak: Dünyanın en büyük savunma sanayisi buluşmalarından Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın (IDEF) 17’ncisinin, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki Küresel Fuarcılık AŞ (KFA) organizasyonuyla gelecek yıl İstanbul’da düzenleneceği bildirildi.

 • KFA’dan yapılan açıklamaya göre, 22-27 Temmuz 2025’te gerçekleştirilecek IDEF’25, farklı coğrafyalardan katılımcı ve ziyaretçileri İstanbul Fuar Merkezi’nde buluşturacak.

Mali’den Türk SİHA’larına övgü, “Topraklarımızı kontrol etmemizi sağladı”: Türkiye-Mali Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 4. Dönem Toplantısı Ankara’da yapıldı.

 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Mali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Abdoulaye Diop, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptı.
 • Görüşmelerin ardından Kacır ve Diop’un eş başkanlıklarında Türkiye-Mali KEK 4. Dönem Toplantısı düzenlendi.
 • Toplantı sonrasında, 4. Dönem KEK Protokolü ve buna ilişkin eylem planları imzalandı.

Bakan Kacır, yaptığı konuşmada, protokolle yatırım ortamını iyileştiren yasal mevzuatlar, ticaret hacmini artıracak hamleler, altyapı hizmetlerinin genişletilmesi ve savunma sanayi başta olmak üzere sektörel işbirlikleri için uzlaşıya vardıklarını söyledi.


Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş. tarafından geliştirilen: Milli Deniz Topu

💢  Çap: 76/62 mm

💢  Etkili Menzil: 16-20 km 

💢  Atış Adedi : 80/dk


Aselsan 36 milyon dolar tutarında sipariş aldı: Aselsan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Hava Savunma Sistemleri tedarikine ilişkin 36 milyon dolar tutarında bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

 • Aselsan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Hava Savunma Sistemleri tedarikine ilişkin 36 milyon dolar tutarında bir sözleşme imzaladığını duyurdu.
 • KAP açıklamasına göre söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2027 ve 2028 yılları içerisinde gerçekleştirilecek.

TCG Kınalıada Cidde limanını ziyaret etti: Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin tesisinin 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla Türkiye’den yola çıkan TCG Kınalıada, Suudi Arabistan’ın Cidde limanını ziyaret etti.

illi Savunma Bakanlığı’nın (MSB) sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

“TCG Kınalıada, ‘Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin tesisinin 100’üncü yıl dönümü’ ve ‘Ertuğrul fırkateyninin Japonya seyrinin 134’üncü yıl dönümü’ dolayısıyla icra ettiği görev kapsamında, 13-15 Nisan 2024 tarihleri arasında Cidde/Suudi Arabistan limanını ziyaret etti. Liman ziyareti kapsamında, Riyad Büyükelçimiz Emrullah İşler ve TCG Kınalıada personeli ev sahipliğinde gemide resepsiyon verildi.”


ASARTECH TÜBİTAK TEYDEB 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı 2023-2 Çağrısı’na kabul aldı:

ASARTECH firması sosyal medya hesabından çağırya kabul edildiğini duyurudu.

TÜBİTAK TEYDEB 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı 2023-2 Çağrısı’na yapmış olduğumuz proje başvurumuzun onaylanmış olmasından onur ve mutluluk duyuyoruz. “Ardışık Bant Durduran Mikrodalga Filtre Tasarımı” Konulu Proje Başvurumuz; #Savunma ve #Haberleşme sistemleri için kritik öneme sahip Dar Bantlı Bant Durduran (Çentik) Filtrelerin tasarımını amaçlamakta, test ve platform kalifikasyonunu takiben de seri üretimi hedeflenmektedir.


Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü gözlem uydusu İMECE uzaydaki birinci yılını tamamladı: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü yerli ve milli gözlem uydusu İMECE’nin uzaydaki birinci yılını tamamladığını bildirdi.

 • Kacır, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen ve 15 Nisan 2023’te fırlatılan gözlem uydusu İMECE’nin yörüngeye yerleştiği andan itibaren görevini başarıyla icra ettiğini belirtti.