SAHA Bülten

SAHA Bülten’e kayıt olun, Savunma, Havacılık ve Uzay sektörlerindeki gelişmelerin hiçbirini kaçırmayın

📕 #SAHAsözlük

İnfilak edici özelliği olmayan kendiliğinden ekzotermik reaksiyonların bir sonucu olarak ısı, ışık, ses, gaz veya duman ya da bunların kombinasyonu yoluyla bir etki yaratmak amacıyla tasarlanan bir madde ya da maddelerin karışımı ifade eder.Dijital Üretim Platformu Xometry, Savunma Havacılık ve Uzay Sektörlerinde İhracata Katkı Sağlıyor: Xometry Türkiye, üretim alanında birçok sektörün dijital dönüşüm ihtiyacını karşılıyor. Savunma, havacılık, uzay ve denizcilik sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar için de hizmet veren platform, seri parça üretimi ihtiyacı duyan firmaları üreticilerle buluşturarak rekabetçi üretime destek sağlıyor.


Türk sivil havacılığı İHA’lı uçuş moduna kilitlendi: Türkiye, havacılık sektöründe attığı adımlarla gücünü artırırken ülkedeki insansız hava aracı (İHA) sayısı 72 bini, kayıtlı İHA pilotu sayısı da 1 milyon 477 bini buldu.

 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) 2023 Yılı Faaliyet Raporu’ndan yaptığı derlemeye göre, İHA’ların sivil ve ticari uçuşlarının yanı sıra askerlik, güvenlik, istihbarat, tarım/ilaçlama, kargo, gümrük işlemleri, orman yangınlarıyla mücadele ve kamusal amaçlı hizmetlerde de kullanımı giderek yaygınlaşıyor.
 • Söz konusu araçlara yönelik düzenlemeler ve mevzuat çalışmaları bu alanda aşama katedilmesini sağladı.
 • SHGM tarafından 22 Şubat 2016’da yayımlanan İHA Sistemleri Talimatı kapsamında 500 gram ile 25 kilogram aralığındaki İHA’lar için kayıt sistemi oluşturuldu.

Milli Muharip Uçak KAAN’ın silahları için kritik millileştirme: Milli Muharip Uçak KAAN’da kullanılacak Çoklu Bomba Salanı ile kritik bir teknoloji daha milli olarak ülkeye kazandırılacak.

 • Bugüne kadar yaklaşık 10 milyon saatlik mühendislik çalışmasıyla savunma sanayisinde ihtiyaç duyulan kritik teknolojileri geliştirerek birçok önemli projeyi başarıyla hayata geçiren Altınay Savunma Teknolojileri AŞ, yeni bir sorumluluk üstlendi.
 • Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile imzalanan sözleşme doğrultusunda Milli Muharip Uçak KAAN Projesi kapsamında Salan Sistemi’nin geliştirilmesine başlandı.

Bayraktar TB3 SİHA yerli motorla irtifa rekoru kırdı: Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar TB3 SİHA, Yüksek İrtifa Sistem Performans Testini başarıyla tamamladı. Bayraktar TB3, yerli motor ile 33 bin feet irtifaya çıkarak rekor kırdı.

 • Baykar’dan yapılan açıklamaya göre, Bayraktar TB3’ün test süreci başarıyla devam ediyor. İlk uçuşunu Cumhuriyet’in 100. yılına armağan olarak 27 Ekim 2023’te yaptıktan sonra orta ve yüksek irtifa performans testlerini başarıyla sürdüren SİHA, bir testi daha başarıyla tamamlayarak rekor irtifaya ulaştı.

Termal akımla havalanacak İHA’lar daha az enerjiyle daha uzun süre gökyüzünde kalacak: Türk Hava Kurumu Üniversitesi Uçak Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mecit Yaman, termal akımla havalanacak insansız hava araçlarının daha az enerjiyle daha uzun süre gökyüzünde kalmasını hedeflediklerini bildirdi.

 • Yaman, AA muhabirine, kuşların havalanması ve uzun süre havada kalmalarına ilişkin algoritmaları araştırmak amacıyla THK Üniversitesi desteğiyle 1,5 yıl önce proje başlattıklarını söyledi.

İHA’lara yerli motor için güç birliği: Türk sanayisindeki yetenekler savunma ve havacılık sanayisi başta olmak üzere endüstrinin elektrik motorları ihtiyacını karşılamak üzere birleşiyor.

 • Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı bağlı ortaklıklarından İŞBİR Elektrik Sanayi AŞ ve NARDAN Güç Dönüşüm Sistemleri AŞ arasında Üretime Dayalı İşbirliği Protokolü imzalandı.
 • Protokol doğrultusunda İŞBİR Elektrik ve NARDAN Güç Dönüşüm Sistemleri, savunma ve havacılık sanayisi başta olmak üzere, endüstrinin elektrik motorları ihtiyacını karşılamak üzere işbirliği yapacak.
 • Bu kapsamda, NARDAN’ın AR-GE çalışmaları sonrası ortaya çıkan yenilikçi ürünleri, İŞBİR’in 46 yıllık üretim deneyimiyle birleşecek. 

HAVELSAN simülatör yeteneğini tescilledi: HAVELSAN’ın Türk Hava Yolları (THY) için geliştirdiği Airbus A320 Tam Uçuş Simülatörü (FFS), Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) Level D sertifikasını aldı.

 • Türk savunma sanayisinin lider simülatör üreticisi HAVELSAN, bu alandaki yeteneklerini somutlaştıran bir başarıya daha imza attı.
 • Şirket, THY için geliştirdiği Airbus A320 Tam Uçuş Simülatörü ile EASA Level D sertifikasını almaya hak kazandı.
 • Böylece THY’nin toplam 11 A320 CEO/NEO ve Boeing 737 Max FFS ve FTD tedarikine ilişkin sözleşme kapsamında HAVELSAN, 3 Airbus A320 FFS’den ikincisini üreterek teslim etti ve 2024 yılındaki ilk EASA Level D sertifikasını almış oldu.

KURTARAN-2024 Tatbikatı’nın basın ve seçkin gözlemci günü tamamlandı: Türk Deniz, Kara ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarının katıldığı KURTARAN-2024 Tatbikatı’nın basın ve seçkin gözlemci safhasında, senaryo gereği kazazedeler kurtarılarak başarıyla tahliye edildi.

 • Marmaris’teki Aksaz Limanı’ndan hareket eden TCG Alemdar denizaltı personel arama kurtarma gemisi, kurtarma faaliyetlerini icra etmek üzere Akdeniz’e açıldı.

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü, Nisan ayında 350.578 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

 • 2024 yılının ilk dört ayında savunma ve havacılık sanayii ihracatı 1 milyar 340 milyon dolara ulaştı.