SAHA Bülten

SAHA Bülten’e kayıt olun, Savunma, Havacılık ve Uzay sektörlerindeki gelişmelerin hiçbirini kaçırmayın

“Türk sanayinin devleri” listesine savunma damga vurdu: İstanbul Sanayi Odasının (İSO) hazırladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2023 Araştırması sonuçları açıklandı.

Türk savunma sanayisi şirketleri ortaya koydukları performansla “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde üst sıralara tırmandı.

 • Listede, üretimden satışlara göre yapılan sıralamada savunma sanayisi adına en üst sırada milli hava araçlarının tasarım ve üretimini gerçekleştiren Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) yer aldı. TUSAŞ, 55 milyar 183 milyon 358 bin 122 lira üretimden satış rakamıyla 13 basamak yükselip 17’nci oldu.
 •  ASELSAN, ROKETSAN ve Otokar ise ilk 100 şirket içindeki diğer üç şirket oldu.
 • Askeri kara aracı üreticisi FNSS 345 basamak yükselerek büyük bir sıçrama ile 167’nci sıraya çıktı.

SAHA MBA değerlendirmeleri:  Konuğumuz T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Kurumsal Gelişim ve Yetenek Yönetimi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Karataş, SAHA MBA Programı ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Programın, savunma sanayi özelinde ancak bütün sektörlerde aile şirketlerinin sürdürülebilirliği için çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karataş, “SAHA MBA hem eğitim içeriği hem eğitmen kalitesi hem vaka çalışmaları hem sektör ziyaretleri hem de profesyonellerin verdiği seminerlerle beraber bütünleşik bir program. Sektörün ihtiyaç duyduğu, çok yönlü, kuvvetli yöneticilik yetkinlikleri olan liderleri yetiştirme anlamında büyük bir boşluğu doldurduğuna inanıyorum. Özetle; ‘yetenek bir şey, yetkinlik her şey’ diyoruz” dedi.


📣 SAHA MBA kayıtları devam ediyor. 

📖 270 Saat | 52 Eğitim Başlığı

📊 24 Saat Vaka Analizi

🔺 32 Saat Strateji Simülasyonu

↪️ 8 Saat Mentörlük

👤 Üst Düzey Bürokrat Eğitimleri 

👉 10 ay süren odaklı bir eğitim programına başvurmak için tıklayınız.


Milli Savunma Bakanı Güler ve Romanyalı mevkidaşı, TCG AMASRA mayın avlama gemisini inceledi: Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Romanya Savunma Bakanı Angel Tilvar ile TCG AMASRA mayın avlama gemisinde incelemelerde bulundu.

 • Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Güler, mevkidaşı Tilvar ile İstanbul Tersanesi Komutanlığını ziyaret etti.
 • İki bakan, beraberlerinde Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile TCG AMASRA mayın avlama gemisindeki çalışmaları da yerinde inceledi.

Bayraktar TB3 SİHA yerli motorla 36 bin feet irtifaya çıktı: Bayraktar TB3 SİHA, Keşan’da başarıyla gerçekleştirilen Yüksek İrtifa Sistem Tanımlama ve Performans Testi’nde yerli motor ile 36 bin 310 feet irtifaya çıktı.

 • Baykar’dan yapılan açıklamaya göre, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB3’ün test süreci başarıyla devam ediyor.
 • İlk uçuşunu Cumhuriyet’in 100. yılına armağan olarak 27 Ekim 2023 tarihinde yaptıktan sonra çeşitli irtifalarda sistem tanımlama ve performans testlerini başarıyla sürdüren milli SİHA, başarısını bir adım daha ileriye götürerek kendisine ait en yüksek irtifaya çıktı.

ASPİLSAN Enerji, uçak, helikopter, İHA ve SİHA’lar için batarya üretiyor: Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) pil ve batarya ihtiyacını karşılamak amacıyla Kayserili hayırseverlerin bağışlarıyla kurulan ASPİLSAN Enerji, 40’tan fazla farklı tipte uçak, helikopter, İHA ve SİHA’lar için batarya tasarlayıp üretiyor.

 • ASPİLSAN Enerji’den yapılan yazılı açıklamaya göre, lityum iyon şarj edilebilir silindirik pilden Ni-Cd batarya üretimine, telsiz bataryalarından havacılık ve helikopter bataryalarına kadar geniş bir ürün yelpazesinde üretim yapılıyor.

Milli ağ çözümü NATO tatbikatında sınavı geçti: ULAK Haberleşme AŞ tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk ve tek milli ağ çözümü uMAYA SD-WAN, NATO’nun en büyük dijital birlikte çalışabilirlik tatbikatı olan CWIX 2024’te başarılı bir sınav verdi.

 • CWIX 2024, Polonya’nın Bydgoszcz kentindeki NATO Müşterek Kuvvet Eğitim Merkezi‘nde gerçekleştirildi.
 • 44 ülkeden 2 bin 600’den fazla katılımcının yer aldığı etkinlik, CWIX’in 25. yıl dönümünde şimdiye kadar düzenlenen en büyük tatbikat oldu. Tatbikatta, 490’dan fazla mevcut ve deneysel teknoloji test edildi.

ASELSAN, NATO tatbikatında ilkleri gerçekleştirdi: ASELSAN sistemleri, NATO Ramstein Legacy 2024 Entegre Hava ve Füze Savunma Tatbikatı’nda Türkiye’nin NATO unsurları ile entegre hava savunma tatbikatını gerçekleştirdiği ilk kısa menzilli hava savunma sistemleri oldu.

ASELSAN’dan yapılan açıklamaya göre, NATO’nun en önemli ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri, tatbikata, aktif olarak kullandığı ASELSAN ürünleri Nakledilebilir Batarya Komuta Kontrol Harekat Merkezi (HAKİM-ADOC/T), Ateş İdare Cihazı (KORKUT 130/35), Kaideye Monteli Stinger (KMS ZIPKIN) ve MANPADS Tim Teçhizatı sistemleri ile katılım sağladı.


Yerli helikopter motoru TEI-TS1400, 1740 beygir gücüne ulaştı: TUSAŞ Motor Sanayi AŞ tarafından (TEI) üretilen yerli helikopter motoru TEI-TS1400’ün, güç limiti testinde 1740 beygir gücüne ulaştığı bildirildi.

 • TEI’den yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii Başkanlığı koordinesinde üretilen yerli motor, altışar saatlik yıpratma testlerini 15 kez başarıyla tamamladı.
 • “Tek motorlu acil iniş” senaryosunda sınırları zorlanan motor, yüzlerce saatlik zorlu testlerle yıpratılmasına rağmen 1740 beygir gücüne kadar çıktı.

MKE, Gazi Fişek Fabrikası’nda Mali’den üst düzey heyeti ağırladı: Mali Cumhuriyetinden üst düzey askeri bir heyet Ankara’daki fabrikayı ziyaret etti

Mali Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Harouna Samake ve beraberindeki heyet, MKE’nin Ankara’da bulunan, hafif silah mühimmatı imalatı, fişek üretim hat kurulumu ve fişek millileştirme çalışmaları yürütülen Gazi Fişek Fabrikası’nı ziyaret etti.

MKE ziyarete ilişkin sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, “Mali Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Sayın Harouna Samake ve beraberindeki heyeti, Gazi Fişek Fabrikamızda ağırlamaktan mutluluk duyduk.” ifadelerine yer verdi.


Milli uydu haberleşme çözümlerinde rota ihracat: Türk savunma sanayisi bünyesinde uydu haberleşme çözümlerine imza atan CTech, sahada kendini ispatlayan ürünlerle ihracat başarılarına hazırlanıyor.

 • CTech Genel Müdürü Cüneyd Fırat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Paris’te düzenlenen Avrupa’nın en büyük, dünyanın önde gelen savunma fuarlarından Eurosatory’ye bu yıl ilk kez katılım sağladıklarını söyledi.
 • Fuara 1600 civarında firmanın katıldığını ifade eden Fırat, Türkiye’den de 50’nin üzerinde şirketin fuarda yer aldığını belirtti.

ASELSAN’ın oyun değiştiren teknolojileri NATO tatbikatında: ASELSAN’ın özgün sistem çözümlerinin, NATO üyesi ülkelere ait sistemlerle kontrollü bir ortamda gerçekleştirilen denemeleri, CWIX 2024’te tam not aldı.

 • CTech Genel Müdürü Cüneyd Fırat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Paris’te düzenlenen Avrupa’nın en büyük, dünyanın önde gelen savunma fuarlarından Eurosatory’ye bu yıl ilk kez katılım sağladıklarını söyledi.
 • Fuara 1600 civarında firmanın katıldığını ifade eden Fırat, Türkiye’den de 50’nin üzerinde şirketin fuarda yer aldığını belirtti.

TEKNOFEST şampiyonlarından İTÜ Vefa Havacılık Takımı ABD’de düzenlenen roket yarışmasında şampiyon oldu: İlim Yayma Vakfı Vefa Yurdu öğrencilerinin kurduğu, TEKNOFEST şampiyonlarından İTÜ Vefa Havacılık Takımı, 20 farklı ülkeden 152 ekibin yarıştığı “Spaceport America Cup’24” roket yarışmasında birincilik ödülünü aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’nin roketçilerinin şampiyon olduğunu belirti:

İTÜ Vefa Takımı, ABD’de düzenlenen, 20 ülkeden 152 takımın katıldığı Spaceport America Kupası roket yarışmasında, 83 takımın yarıştığı 10 bin feet kategorisinde 1. oldu. Princeton, Stanford, George Washington üniversiteleri gibi okulları geride bırakan İTÜ Vefa Takımı’nı yürekten kutluyorum.”


Baykar Genel Müdürü Bayraktar’dan Ukrayna Büyükelçiliğine ziyaret: BAYKAR Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğini ziyaret etti.

 • Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ile bir araya gelen BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, TB2 SİHA maketini imzaladı.

Haluk Bayraktar:

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar ve değerli ekibi ile Ankara’da bir araya geldik.

Buluşmada elçilik binasında sergilenen ve Ukrayna’da adına marşlar yazılan Bayraktar TB2 SİHA’mızın maketini imzaladık.


📕 #SAHAsözlük

Bir platformun taşıyabileceği toplam operasyonel yükü ifade etmek için kullanılan terim.