SAHA Bülten

SAHA Bülten’e kayıt olun, Savunma, Havacılık ve Uzay sektörlerindeki gelişmelerin hiçbirini kaçırmayın

📕 SAHA Sözlük

Küçük Veri – Small Data Büyük verinin tersi, özellikle alınmış sayıda değişkenli veri kümeleri. Tükettiğimiz çoğu veri “küçük veri”dir. Erişilebilir, bilgi verici, ve “aksiyon alınabilir.”dir.

Akar’dan F-16, F-35 ve TCG ANADOLU açıklaması: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar; F-16 Blok 70, F-35 ve TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi ile ilgili açıklama yaptı.

 • Bu gemi içinde hem barınmayı hem sağlık hizmetleri sağlayabilen bir gemi. Bunun muharebe görevleri var. İnsani yardım konusunda çok geniş kapasiteye sahip. Herhangi bir ilave yapmadan hepsinde kullanabiliriz. Yakın zamanda aktif halde kullanabilecek hale getireceğiz.
 • Herhangi operasyonda, insani yardım konularında alabileceği roller var. Uzun bir hareket sahası ve denizde kalma kapasitesi var. Anadolu Gemisi tek değil bir filodur.
 • F-16 İsteği: Sorumluluklarımızı yerine getirdik, benzer şekilde müttefiklerimizden de bunu bekliyoruz. Sayın ABD Başkanının olumlu görüşte olduğunu müşade ettik. Şu ana kadar ki beyanlar olumlu açıklamalar. Beyaz Saray ve Pentagon’da olumlu açıklamalar yapılıyor.
 • F-35 Süreci: Hukuka aykırı şekilde F-35 programının dışına çıkarıldık. Bu ahlaki de değil. Görüşmeler konuşmalar devam ediyor. 18 Ocak’ta Washington’da bir görüşme yapıldı.”

Türkiye ve Brunei arasında savunma sanayii iş birliği anlaşması imzalandı: Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Brunei Darusselam Hükümeti arasında arşiv, eğitim, savunma sanayi, kültür ve diplomasi alanında 5 anlaşma imzalandı.

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Brunei Darusselam Sultanı Haji Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaulah başkanlığındaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak anlaşmalar imza altına alındı.

NATO, Türkiye’ye 4 bin kişilik çadır daha gönderecek: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO’nun depremin ardından Türkiye’ye gönderdiği 4 bin kişilik çadıra ilave olarak, 4 bin kişilik daha çadır gönderme kararı aldığını açıkladı.

 • Akar beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller arasında yer alan Hatay’daki faaliyetlerine devam ediyor.
 • Bu kapsamda Akar, Organize Sanayi Bölgesi yakınındaki Ötençay Mahallesinde AFAD koordinasyonu, Milli Savunma Bakanlığı ve NATO iş birliği ile kurulumu devam eden 2 bin 400 kişilik çadır kentte incelemelerde bulundu.
 • NATO yetkilileri ve askeri yetkililerden çadır kente ilişkin bilgi alan Akar, NATO çadır kentlerinin kurulmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti.

ASELSAN, Hatay’da kurduğu Afet Merkezi’nde çocukların yüzünü gülümsetmeye devam ediyor: ASELSAN’ın Hatay’da kurduğu Afet ve Lojistik Merkezi anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Yüzlerce çocuk gönüllerince eğlenerek yaptıkları uçurtmaları uçurdu.

 • ASELSAN tarafından Hatay’da kurulan ASELSAN Afet ve Lojistik Merkezinde çocuklar, uçurtma ve oyun etkinliklerinde bir araya geldi. Uçurtmanın nasıl yapıldığını ve uçurulduğunu öğrenen çocuklar gönüllerince eğlendi.
 • Oyunlarla, yarışmalarla tüm gün eğlenen çocuklar ve aileler, afetin yol açtığı etkilerden bir nebze de olsa kurtulma imkânı buldu. ASELSAN’ın ASİL (ASELSAN Sosyal İnovasyon Liderleri) Derneği koordinasyonunda başlatılan yardım kampanyası kapsamında, “asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerden en çok etkilenen illerden Hatay’da, ASELSAN tarafından 13 bin metrekare alana 85’ten fazla çadır kurulmuştu.

ASELSAN tarafından geliştirilen Orta İrtifa 3 Boyutlu Mobil Hava Savunma Radarı: KALKAN II

💢100 hedefi aynı anda tespit edebilme
💢3 boyutta hedef tespit ve takip
💢Karıştırıcı yönü belirleme

Malezya Savunma Bakanı MİLGEM Korveti için Türkiye yolcusu: Malezya Savunma Bakanı Mohamad Hasan, Malezya Donanması için MİLGEM Korvet tedariki konulu olarak Türkiye’ye bir ziyarette bulunacak.

 • Malezya Donanması’nın Kıyı Görev Gemisi (LMS) Batch II Tedarik Programı kapsamında; Malezya Savunma Bakanı Mohamad Hasan, Türkiye’yi ziyaret edecek.
 • Edinilen bilgiye göre; Savunma Bakanı Hasan, Malezya Başbakanı Enver İbrahim’in talimatı doğrultusunda, Türk resmi makamları ile savunma sanayii sektör temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirmek üzere Türkiye’yi ziyaret edecek.

BAE’nin BAYRAKTAR TB2 tedarik ettiğini bu fotoğrafla kanıtladı: Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA tedarik ettiği, kesinleşti. BAE’ye ait Bayraktar TB2 SİHA, ilk kez görüntülendi.

 • Kasım 2022’de, “Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Türkiye’den 120 adet Bayraktar TB2 SİHA tedarik etmek istiyor” şeklinde haberler ortaya çıkmıştı. BAE’ye ait Bayraktar TB2 SİHA, ilk kez görüntülendi.
 • Şubat ayının sonunda, Birleşik Arap Emirlikleri ile Malezya tarafından müşterek bir askeri tatbikat düzenlendi. Geniş kapsamlı tatbikat esnasında BAE ve Malezya Ordusu’na ait hava, kara ve deniz vasıtaları aktif olarak kullanıldı. BAE Ordusu’na ait Çin yapımı Wing Loong II SİHA’nın da kullanıldığı tatbikatta, Bayraktar TB2 SİHA da kendisini gösterdi.

Brunei Sultanı Haji Hassanal Bolkiah TUSAŞ’ı ziyaret etti: Şirket turunun ardından uçuş gösterileri icra edildi. TUSAŞ’ın tesislerinde incelemelerde bulunan Bolkiah, yürütülen faaliyetler hakkında bilgi aldı.

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Bolkiah’ın ziyaretine, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’da eşlik etti.
 • TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ile görüşen Brunei Sultanı, şirket turunu gösteri uçuşunun yapılmasının ardından tamamladı.
 • Şirketin Twitter hesabından paylaşılan görsellerde, 73’ncü ANKA SİHA görüldü.

Pentagon, 2023 yılında silah alımları için 170 milyar dolar harcayacak: Pentagon’un yeni mali yıl için 170 milyar dolarlık tedarik talebi, Ukrayna’ya tedarik edilen mühimmatın yanı sıra Çin ile bir çatışmada gerekli olacak uzun menzilli füzeler gibi silahların değiştirilmesine odaklanıyor.

 • ABD Savunma Bakanlığı, Donanma ve Deniz Piyadeleri için 76.8 milyar $, yeni gemi inşası için 32.8 milyar $ isteyecek.
 • ABD Uzay Kuvvetlerini içeren Hava Kuvvetleri için 61 milyar dolar ve Ordu için 24,4 milyar dolar ayrılacak.
 • Tüm bunların toplamı ise 145 milyar dolar.
 • En büyük araştırma ve geliştirme alıcıları arasında Northrop Grumman’a ait yeni Sentinel kıtalararası balistik füzesi için 3,7 milyar dolar, B-21 bombardıman uçağı geliştirilmesi için 3 milyar dolar ve F-22’lerin yerini alacak “Yeni Nesil Hava Hakimiyeti” programı için 2,3 milyar dolar yer alıyor.

Lockheed Martin: 550 adet JSAM için 951 milyon $.
Raytheon Technologies: 831 adet Donanma ve Hava Kuvvetleri AMRAAM füzeleri için 928 milyon $.
Lockheed Martin: 5.016 adet GMLRS roketi için 886 milyon dolar.
Lockheed Martin: 91 adet Uzun Menzilli Gemisavar Füzesi için 639 milyon dolar.
Stinger MANPADS’in yeni versiynou olan M-SHORAD için 400 milyon dolar.
Lockheed Martin: 78 adet MK-48 torpido için 308 milyon dolar.
541 adet Javelin MANPADS için 199 milyon dolar.
28 adet HIMARS ÇNRA için 179 milyon dolar.

Nükleer denizaltılar Avustralya’ya ne katacak: Avustralya nükleer denizaltıları, Avustralya’nın 36.000 kilometrelik kıyı şeridini savunmak ve Çin’e karşı üstünlük sağlamak için kilit öneme sahip. Avustralya’nın dizel-elektrik filosundan nükleer enerjili denizaltılara geçiş, Canberra’nın ticaret için denize ve telekomünikasyon için denizaltı kablolarına bağımlı olması göz önüne alındığında çok önemli yetenekler olan ek menzil, gizlilik ve saldırı kabiliyeti getiriyor.

 • Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles: “Bu, 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana askeri kabiliyetimizde attığımız en büyük adım. Bu, yapabileceğimiz her şeyden çok, oldukça zor bir dünyada kendimizi kollamamızı sağlayacak.”
 • Avustralya’nın ABD ve İngiltere ile AUKUS isimli ortaklık kapsamında Güney Avustralya’da İngiliz tasarımı yeni bir denizaltı inşa etmeden önce, 2030’larda beş ABD Virginia sınıfı denizaltı satın alması bekleniyor.
 • Bundan daha erken bir sürede, 2027 civarında, ABD nükleer denizaltılarının Batı Avustralya’da konuşlandırılması bekleniyor.

NASA yeni keşfettiği göktaşının 2046’da dünyaya çarpma ihtimalini araştırıyor: ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 2046 yılında, “küçük de olsa” Dünya’ya çarpma ihtimali bulunan bir göktaşını (asteroid) gözlemlediğini bildirdi.

 • NASA’nın Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi’ne göre, şubat başından bu yana hareketleri takip edilen yaklaşık olimpik yüzme havuzu büyüklüğündeki asteroid, 23 yıl içinde Dünya’ya en yakın mesafeden geçecek ve potansiyel bir çarpma olasılığına sahip olacak.
 • “2023 DW” olarak isimlendirilen kaya parçasının dünyaya çarpma ihtimali, Avrupa Uzay Ajansı 625’te 1, NASA’ya göre ise 560’ta 1 olarak hesaplandı.
 • NASA yetkilileri, 2023 DW daha fazla takip edilerek ek analizler yapıldıkça, bu ihtimalin önemli ölçüde değişebileceği görüşünü aktardı.
 • NASA verilerine göre, 2023 DW’nin çapı yaklaşık 50 metre olarak hesaplanırken, göktaşının 14 Şubat 2046’da dünyaya 1,8 milyon kilometre mesafeden geçeceği tahmin ediliyor.