SAHA Bülten

SAHA Bülten’e kayıt olun, Savunma, Havacılık ve Uzay sektörlerindeki gelişmelerin hiçbirini kaçırmayın

📕#SAHAsözlük

20.000 fitin (yaklaşık 6000 m) altında ve gökyüzünün yarısından fazlasını kapsayan bulutların en alt tabakasının tabanının yeryüzü ve su yüzeyi üzerinden yüksekliği.


10 Saniyede Sıkıldığı Yüzeyi Küllendirerek Koruma Kalkanına Dönüştüren “Anafarta Sprey”: Flokser Anafarta sprey; güvenlik güçlerini, araç gereçleri ve personelin konuşlandığı bina ve tesisleri dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı koruması amacıyla üretilmiştir.

2 komponentli ve sprey şeklinde uygulanan ürün Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde ve kullanımındadır. Uygulandıktan 5-10 saniye içerisinde küllenmek suretiyle bölgeyi çelik bir tabaka şeklinde kaplamakta ve dışarıdan gelebilecek her türlü saldırıya karşı, özellikle çarpma (blast) etkilerine karşı koyabilecek bir koruma bir kalkanı oluşturmaktadır.

🔗 İzlemek için tıklayınız.


Ankara’da düzenlenecek TEKNOFEST’e yoğun ilgi bekleniyor: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 30 Ağustos-3 Eylül’de Ankara’da ilk kez düzenlenecek TEKNOFEST’e yoğun ilgi beklediklerini ifade etti.

 • Kacır, ROKETSAN ev sahipliğinde Tuz Gölü Hisar Atış Alanı’nda düzenlenen TEKNOFEST 2023 Roket Yarışması’nı izlemek için geldiği Aksaray’da AA muhabirine, ülkenin kalkınması ve gelişmesi için sanayinin her alanında önemli projeler ortaya koyduklarını, gençleri teknolojinin merkezinde tutma gayesiyle hareket ettiklerini söyledi.
 • TEKNOFEST’in bu amaç için önemli bir adım olduğunu vurgulayan Kacır, bu yıl TEKNOFEST kapsamında düzenlenen 41 teknoloji yarışmasına 1 milyon gencin katıldığını dile getirdi.

🚀 Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali #TEKNOFEST’e son 5️⃣ gün!

❗️Bu heyecana ortak olman için seni de bekliyoruz!

🗓 30 Ağustos – 3 Eylül | 📍 Etimesgut Havalimanı | 💢 Stand: L-5


Hisar O+ Sistemine RF Arayıcı Başlıklı Füze yeteneği eklendi: Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı Haluk Görgün, Türkiye’nin milli hava savunma füze sistemi HİSAR O+’nun yeni RF Arayıcı Başlıklı Füzesi ile yakın ve uzak menzillerdeki hedefleri başarıyla imha ettiğini kaydetti.

 • Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ABD uçak gemisine konuk olduSSB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’nin katmanlı hava savunma ihtiyaçlarının yerli imkanlarla karşılanması amacıyla başlatılan ve Aselsan AŞ ve Roketsan AŞ tarafından geliştirilen HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemine RF Arayıcı Başlıklı Füze kullanımı yeteneği kazandırılmasına yönelik kritik saha testleri başarıyla tamamlandı.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ABD uçak gemisine konuk oldu: Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, davet üzerine ABD donanmasına ait dünyanın en büyük uçak gemisi USS Gerald R. Ford’da teknik incelemelerde bulundu.

 • Kısa pistli gemilere iniş-kalkış kabiliyetine sahip olacak Bayraktar KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı ve Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) geliştirme çalışmalarını yürüten Bayraktar, USS Gerald R. Ford gemisinde teknik incelemeler gerçekleştirdi.
 • İnceleme gezisine Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Mehmet Savaş Eser, Hava Eğitim Komutanlığından Tuğgeneral Hüseyin Sabri Akyol ile teknik heyetlerde yer alan subaylar katıldı.

Türkiye’nin “dijital birliği” sahaya çıktı: HAVELSAN’ın, insansız hava ve kara araçlarının, sürü dronların birlikte görev yapabilmesine olanak sağlayan Karma Sürü Operasyon Merkezi’nin saha testi Anadolu Ajansı tarafından görüntülendi.

 • Kalecik’teki İHA Test Merkezi’ndeki testte, belirlenen bir senaryo çerçevesinde 2 Bulut Altı İnsansız Hava Aracı BAHA, 2 İnsansız Kara Aracı BARKAN ve 5 drondan oluşan dron sürüsü birlikte görev yaptı. Tüm araçlar yetenekleri doğrultusunda görev paylaşımı yaparak kendilerine verilen görevi yerine getirdi.

Türkiye “Dünya Helikopter Günü”nü milli kanatlarıyla kutluyor: En büyük mühendislik buluşları arasında sayılan helikopterlere dikkati çekmek için Dünya Helikopter Günü kapsamında küresel etkinlikler düzenlendi.

 • Dünya Helikopter Günü, helikopterlerin katkıları konusunda farkındalık oluşturmak ve helikopterleri tasarlayan, uçuran ve destekleyenleri kutlamak amacıyla 9 yıldır ağustos ayının 3. pazar günü kutlandı.
 • Söz konusu gün kapsamında düzenlenen etkinliklerde helikopterlere hayat verenler, ekosisteme katkı sunanlar, ilgi duyanlar bir araya geliyor, döner kanatlı hava araçlarının askeri harekat, ulaştırma ve lojistik açısından taşıdığı değer ve başarılar gündeme getiriliyor.

C-Prot tarafından geliştirilen CYBER SECURITY KIOSK

💢 Özelleştirilmiş veri güvenliği politikaları
💢 Veri akışı üzerinde kontrol
💢 Gelişmiş zararlı yazılım taraması


Görgün: İDEF 2023’te 56,4 milyar TL’lik anlaşma imzalandı: Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün geçtiğimiz ay düzenlenen İDEF 2023 Savunma Sanayii Fuarı’nda gelişmeleri yayınladığı video ile değerlendirdi. SSB Başkanı Görgün: “Savunma sanayiinin gelişimini aslında dünya barışı eksenine oturtmak istiyoruz” dedi. Fuar sırasında 56,4 milyar TL’lik anlaşma imalandı. 

 • 25-28 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen IDEF’23 16’ncı Savunma Sanayii Fuarı, rekor seviyede katılım ile başarılı bir biçimde gerçekleşti, Türkiye’nin küresel pazardaki konumunu tüm dünya ile paylaşmasına vesile oldu. 

Savunma sanayiimizin gelişimini aslında dünya barışı eksenine oturtmak istiyoruz. Geliştireceğimiz tüm ürünlerde, dünyanın daha barışık, savaşlardan daha uzak olabilmesi için gayret gösteriyoruz ve güvenilir, inanılır sistemlerimiz ile birlikte sadece bunun bir alışveriş, bir satış, teknoloji üzerine yapılan bir pazar olmasının ötesinde sürdürülebilir bir yaşamın, sürdürülebilir ikili-çoklu ilişkilerin oturtulması üzerine kurguluyoruz.


KIZILELMA A seri imalata hazırlanıyor: Baykar’ın Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin jet motorlu ilk İHA’sı olan KIZILELMA’yı seri olarak imal etmek üzere çalışmalara başladıklarını açıkladı.

 • Bayraktar, “Önümüzdeki yıllarda o varyantını da tasarlıyoruz. Geliştirme faaliyetleri devam ediyor ama KIZILELMA A dediğimiz ilk varyantı, süpersonik olmayan varyantını şu anda üretime hazırlıyoruz” dedi.
 • Aşama aşama geliştirilmesi süren KIZILELMA’nın ilk modeli A. Daha sonra süpersonik yani ses hızı üzerine çıkacak model gelecek. Jet İHA sisteminin bir başka modeli de TCG Anadolu gibi platformlara iniş kalkış yeteneğine sahip model olacak.

ASELSAN ve TUSAŞ’tan 87 milyon dolarlık ihracat: ASELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile adı açıklanmayan uluslararası bir müşterisinin son kullanımına yönelik toplam bedeli 87 milyon 275 bin 523 dolar olan bir ihracat sözleşmesi imzaladı.

 • İmzalanan sözleşme KAP (Kamuoyu Aydınlatma Platformu) yoluyla duyuruldu. Bu bağlamda sözleşmenin değeri 87 milyon 275 bin 523 dolar olarak açıklandı. Söz konusu sözleşme aviyonik sistemleri kapsamakta olup, teslimatları 2027’ye kadar gerçekleştirilecek. Sözleşmeye ilişkin KAP üzerinden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“ASELSAN ,TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile uluslararası bir müşterisinin son kullanımına yönelik toplam bedeli 87.275.523 ABD Doları olan bir ihracat sözleşmesi imzalamıştır. Söz konusu sözleşme aviyonik sistemleri kapsamakta olup, teslimatları 2027’ye kadar gerçekleştirilecektir.”